Stažení trofeje na preparaci
V zásadě jsou 2 možnosti – buď preparát hlava s hrudí nebo celá postava.
V případě preparátu hlava s hrudí vedeme hlavní řez horizontálně po hřbetě a vertikálně v půli těla tj. až za předními běhy. Zde platí pravidlo radši dále dozadu. Běhy stáhneme od kolínka do punčochy. Hlavu ponecháme nestaženou tedy oddělíme v týlu.
Nejlepší způsob je si pověsit zvíře za zadní běhy a udělat jako první řez v půli těla kolem dokola a pak po hřbetě k trofeji (viz foto níže).
V případě stažení na preparát celé postavy (nebo na činění deky) vedeme hlavní řezy ze spodní části těla. Tj. po hrudní kosti přes břicho až ke kelce v podstatě jako při vyvrhování. Navazující řezy jsou pak z vnitřní strany (přes slabiny) po bězích. Krk stáhněte na pytel tedy bez řezání. Spárky necháme na kolínku na kůži. Stáhneme vše vč. střapce, ráží a oháňky!
Kudy vedeme řezy vychází z potřeby následného sešití preparátu. Proto tedy vedeme řez po hřbetu, kde je následné sešití nejméně viditelné když se díváme na preparát hlava s hrudí na stěně. Kdybychom museli šít zespoda „přes ohryzek“ bylo by sešití viditelné k čemuž jsme někdy nuceni v případě špatného stažení. Pak je otázkou o jakou kůži se jedná. Sešití v rounu muflona pokud je dobře provedené tak nebude vidět ani ze spodní strany. Pokud však střelíte například zebru v Africe, necháte stáhnout na placatou kůži a potom si rozmyslíte tak musíte počítat, že sešití bude v krátkém chlupu na preparátu hlava s hrudí zkrátka vidět.
Pokud si vůbec nevíte rady klidně nám kus po domluvě přivezte celý a mi si stáhneme jak potřebujeme a vy si odvezete maso.
V případě české zvěře která jde následně na přehlídku případně doplňte požadavek o spodní vybělenou čelist, o grandle z vysoké apod..
Ukázka - stažení buvola na hlavu s hrudí